نشست هم اندیشی خبرگان فناوری و صنعت چاپ سه بعدی

بهره برداری حداکثری از بازار رو به گسترش داخلی

نشست هم اندیشی خبرگان فناوری و صنعت چاپ سه بعدی صبح روز چهارشنبه، 4 مرداد ماه 96 در محل ستاد توسعه فناوری های مواد و ساخت پیشرفته برگزار شد. در این نشست که با حضور جمعی از اساتید دانشگاهی، نمایندگانی از بخش صنعت و نیز مدیران شرکت­های فناور این حوزه برگزار شد، اولویت­ها و سازوکارهای عملیاتی اجرای نقشه­راه فناوری ساخت افزایشی مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

منبع: معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری

ساخت افزایشی یا همان فناوری چاپ سه بعدی به عنوان یکی از فناوری‌های خط‌شکن و اصلی انقلاب صنعتی چهارم مطرح شده که با توسعه روز افزون خود الگوهای سنتی فرایندهای ساخت را به چالش کشیده است. در این میان جمهوری اسلامی ایران یکی از معدود کشور‌هایی محسوب می‌شود که برای مدیریت و حمایت از توانمندی داخلی و گسترش بازار فناوری مذکور، نقشه‌راه ده ساله تدوین کرده است. نقشه راه فناوری ساخت افزایشی که به همت ستاد توسعه فناوری های مواد و ساخت پیشرفته برای سال‌های ۱۳۹۶ الی ۱۴۰۵ تدوین شده است، همزمان با افتتاح اولین رویداد IRAN 3D SHOW در اردیبهشت ماه سال جاری توسط دکتر ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور رونمایی شد.

در این نشست که در فاصله کم‌تر از سه ماه از رونمایی نقشه راه فناوری ساخت افزایشی برگزار شده است، ابتدا گزارشی از اقدامات صورت گرفته در راستای اجرایی سازی این نقشه راه ارائه شد و سپس حاضران به بیان نظرات و پیشنهادات خود و بحث و تبادل نظر پرداختند. مسائلی همچون لزوم توجه ویژه به تربیت نیروی متخصص، ایجاد مراکز تعالی برای کمک به تحقیق و توسعه هدفمند و نیز حرکت در راستای بهره‌برداری حداکثری از بازارِ رو به گسترش داخلی و منطقه‌ای، از مهمترین محورهای این جلسه بود.