انواع روش چاپ
بزن بریم

چاپ طلاکوب یا داغی

گذری کوتاه و مفید درباره چاپ طلاکوب

چاپ طلاکوب :

چاپ طلاکوب یا چاپ داغی در چاپ فویل که به چاپ طلاکوب نیز مشهور شده است، جوهر یا فویل های از قبل خشک شده بر روی یک سطح منتقل می شود. این روش چاپ، زمان ظهورش در قرن نوزدهم همراه با برجستگی های زیبا بر روی سطوح مختلف هنری بود و از انواع و رنگهای مختلف برای چاپ استفاده شده است. پس از سال 1970، چاپ طلاکوب یا داغی یکی از روش های مهم برای طرح های دکوری و فانتزی شد که بر روی سطوح محصولات پلاستیکی چاپ می شد.

موارد مورد استفاده :

چاپ طلاکوب یکی از چاپ های زیبا است که در صنایع مختلف بکار می رود، از جمله می توان از این نوع چاپ در تولیدی های لباس و پارچه استفاده کرد. فناوری فویل استامپینگ برای پلاستیک بکار می رفت اما امروزه برای قطعات الکتریکی (شامل قاب تلویزیون، قطعات صوتی، یخچال و …)، ظروف آرایشی و بهداشتی (رژ لب، کرم، ریمل، بطری شامپو و …)، لوازم التحریر (خودکار، مداد، مداد رنگی و …) و چاپ کارت های دعوت استفاده می شود.

چاپ بر روی هدایای تبلیغاتی از جمله: جلد مدارک، تقویم و سررسید، پاکت دکمه دار و …

استفاده از این نوع چاپ برای طرح آرم های شرکتی روی محصولات مختلف
استفاده برای چاپ جلد کتاب ها
برای استفاده در هر نوع دعوتنامه به عنوان مثال طرح هایی برای کارت های عروسی
در موارد هنری و گرافیکی برای چاپ های هنری و استفاده در هر نوع چاپ گرافیکی، استفاده برای کارت های ویزیت

استفاده برای چاپ روی پارچه و لباس:
چاپخانه ها این نوع چاپ را در مواردی مانند چاپ روی چرم های مصنوعی و طبیعی، کاتالوگ ها، چاپ هدایای تبلیغاتی از جمله سررسید، تقویم، جلد مدارک، پاکت دکمه دار و … استفاده می کنند. این روش چاپ مورد علاقه بسیاری از افراد است به این دلیل که کاری جذاب و هنری به افراد تحویل داده می شود.

انواع دستگاه هایی که فویل استامپینگ را انجام می دهند:
اگر می خواهید درباره دستگاه های چاپ زر اطلاعاتی داشته باشید ادامه مقاله را دنبال کنید:

دستگاه طلاکوب دستی :
در نوع دستی که از نام ان نیز مشخص است اهرمی که برای چاپ بکار می رود به صورت دستی عمل می کند. این نوع دستگاه برای مواردی استفاده می شود که تیراژ چاپ کم باشد.

دستگاه طلاکوب پنوماتیک :
در نوع پنوماتیک اهرم فشار، بادی است و تمام مراحل چاپ به شکل منظم انجام شده و تیراژ چاپ بالا است.

دستگاه طلاکوب هیدرولیک :
دستگاه چاپ هیدرولیک با فشار روغن کار می کند و تیراژ بالایی از چاپ طلاکوب را می توان به وسیله این دستگاه انجام داد. معمولا این نوع دستگاه نسبت به نوع پنوماتیکی دارای فشار جک و سایز چاپ بالاتر می باشد.

دستگاه چاپ دیجیتالی :
در چاپ طلاکوب دیجیتال همه موارد چاپ به صورت دیجیتالی انجام می شود و نیاز به کلیشه نیست. این نوع چاپ برای تیراژ کم، مانند چاپ روی جلد پایان نامه ها استفاده می شود.

تاریخچه چاپ طلاکوب :
در قرن نوزدهم، فویل استامپینگ تبدیل به روشی رایج در استفاده از فویل و ایجاد نقش برجسته در چاپ کتاب تبدیل شد. اولین حق ثبت اختراع چاپ داغی، توسط ارنست اوزر در سال 1892 در آلمان ثبت شد. این روش که ابتدا از روی چرم و کاغذ استفاده می شد، از دهه 50 به بعد به ابزاری محبوب برای نشانه گذاری بر روی پلاستیک تبدیل شد. همچنین یکی از متداول ترین روشهای چاپ هنری است.

روند کار :
در دستگاه چاپ طلاکوب، کلیشه نصب می شود و گرم می شود، و محصول مورد نظر در زیر آن قرار می گیرد. برگ متالیزه یا رنگ شده (فویل یا همان زر طلاکوب) بین این دو قرار داده شده است و کلیشه روی آن به پایین فشار می یابد و رنگ خشک یا فویل مورد استفاده بر روی سطح محصول منتقل می شود.

ابزارهای چاپ طلاکوب :
در کنار دستگاه های زرکوب، از جمله ابزارهای متداول برای چاپ کردن می توان کلیشه ها و فویل ها را نام برد.

زر طلاکوب :

فویل ها دارای انواع مختلفی هستند از جمله فویل های متالایز و فویل های پیگمنتی که بر طبق نیاز از آنها استفاده می شود. عرض رول فویل ها 60-80 سانتی متر می باشد لذا برای استفاده باید توسط دستگاه برش رول به عرض مورد نیاز بریده شود.

باید یاد آور شد اینگونه نیست که چاپ طلاکوب فقط به رنگ طلایی باشد بلکه رنگ های فویل مورد استفاده می تواند به رنگ طلایی، نقره ای، قرمز، سبز، آبی، سیاه و … باشد.

کلیشه :

برای انتقال طرح مورد نظر به روی محصول باید ابتدا کلیشه ساخته شود. با توجه به نوع چاپ (داغی یا طلاکوب)، معمولا کلیشه ها را بصورت 2 میلی و 3 میلی می سازند.

فیکسچر :

از فیکسچر ها نیز برای ثابت نگه داشتن محصول روی میز دستگاه استفاده می شود.

انواع چاپ طلاکوب:

طلاکوب گرم (هات استامپینگ)
در این نوع چاپ با فشار و حرارت کلیشه بر روی سطح، طرح مورد نظر چاپ می شود. در صورتیکه برای کار، فویل استفاده شود، چاپ ما دارای رنگ خواهد بود؛ در غیر اینصورت چاپ فقط بصورت برجسته مشاهده می شود که به چاپ داغی مشهور شده است.

طلاکوب سرد
در این نوع چاپ، طرح چاپ شده از طریق چسب مشخص شده است و لایه های طلایی بر روی نقاط چسب زده شده قرار می گیرند.

اگر می خواهید از نوع چاپ طلاکوب به صورت برجسته استفاده کنید از روش طلاکوب گرم استفاده کنید ، در نوع سرد برجستگی ایجاد

نمی شود اما در نوع گرم به دلیل استفاده از کلیشه و فشار حرارتی وارد شده به صورت برجسته ظاهر می شود و یک چاپ بسیار زیبا و
 
جذاب را به شما نشان خواهد داد.

برای آموزش چاپ طلاکوب ، نحوه کار با دستگاه و ساخت کلیشه طلاکوب با مدیریت سایت تماس بگیرید.

php echo do_shortcode('[wpforms id="2127"]');?>

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *