انواع روش چاپ
بزن بریم

چاپ ترموگرافی

گذری کوتاه و مفید درباره چاپ ترموگرافی

چاپ ترموگرافی :

این نوع چاپ که در رده چاپ‌های غیر‌تماسی قرار می‌گیرد، در بخش‌هایی مشخص شده برجستگی‌هایی ایجاد کرده که موجب می‌شود متن یا گرافیک، اندکی از سطح چاپی بالاتر بیاید.

در این شیوه ماشین ترموگراف با پاشیدن پودر بر روی سطح تعیین شده و با حرارت دیدن آن بدون هیچ‌گونه تماسی، روی کار ایجاد برجستگی می‌کند. این شیوه مانند دستگاه لترپرس یا ملخی که برجستگی حالت نر و مادگی دارد و باعث گود شدن طرف دیگر می‌گردد، نمی‌باشد. بلکه محل‌های مورد نظر فقط در یک طرف کار، برجسته می‌شوند. در این روش طرح باید خطی و تک رنگ باشد.

مراحل انجام چاپ :
زینک پنجمی که قبلا جهت ترموگرافی تهیه شده ، بعد از چاپ شدن تمامی رنگ ‎ها در دستگاه افست ، روی کار چاپ شده ، محل‌های مورد نظر خیس می‌شود ، قبل از خشک شدن رنگ‌ مورد نظر کار وارد ماشین ترموگرافی شده ، سپس روی آن پودر پاشیده می‌شود و رنگی که هنوز خشک نشده با پودر ترکیب شده و با حرارتی که با آن وارد می‌شود پودر به رنگ می‌چسبد.

نحوه کار :

شیوه کار ترموگرافی شباهت زیادی به سیستم UV موضعی دارد ، با این تفاوت که در این شیوه خود رنگ برجسته به نظر می‌رسد در حالی که در سیستم یووی موضعی پوشش شفاف روی کار برجسته به نظر می‌رسد.

به دلیل حرارت بالایی که دستگاه ترموگرافی دارد ، کار با کاغذهای گرم بالا نتیجه بهتری داده و عموما از موادی که امکان تغییر شکل یا آب شدن دارند استفاده نمی‌شود.

ترموگرافی یک فرایند پس از چاپ است که امروزه با استفاده از روشهای چاپ سنتی همراه با دستگاههای ترموگرافی به دست می آید. دستگاههای ترموگرافی از سه بخش با نوار نقاله عبور می کنند.

  • بخش اول پودر ترموگرافیک/برجسته ، ساخته شده از رزین های پلاستیکی ، را به لایه (معمولاً کاغذ) اعمال می کند. قسمتهایی که برای چاپ بالا انتخاب می شوند با جوهرهای آهسته خشک می شوند که حاوی خشک کن یا سخت کننده نیستند تا در حین استفاده از پودر مرطوب بمانند. این جوهر بعداً در طول فرآیند گرمایش خشک و سخت می شود.

  • بخش دوم این فرایند یک سیستم خلاء است که پودر اضافی را از نواحی بدون بستر بستر حذف می کند.

  • بخش سوم این فرآیند محصول را از طریق یک کوره تابشی منتقل می کند که در آن در دمای 900 تا 1300 درجه فارنهایت قرار می گیرد.

فرایند گرمایش بین 2.5 تا 3 ثانیه طول می کشد. لایه (معمولاً کاغذی) در طول موج مورد استفاده دارای حداکثر جذب IR است. از طریق هدایت از روی کاغذ ، دمای پودر به سرعت افزایش می یابد و شروع به ذوب شدن می کند. هنگامی که فرآیند به درستی تنظیم می شود ، مرکز بزرگترین مناطق فیلم برداری با خروج محصول از بخاری به سطح کیفیت کافی می رسد. سپس جوهر ذوب شده با سرد شدن محصول سفت می شود. این فرایند گاهی با استفاده از پودر دستی تولید می شود. بستر با جوهر مرطوب به پلیمر پودر شده آغشته می شود. سپس ورق به جلو و عقب کج می شود و پودر را روی تصویر می غلتد. سپس پودر اضافی را با بالا بردن بستر به حالت عمودی و ضربه ملایم به قسمت پشتی برداشته می شود. سپس ورق پودر شده با سرعتی که به یک فیلم ذوب شده با کیفیت خوب برسد ، در یک سیستم گرمایش تابشی تغذیه می شود.

در مورد کاربردهای صنایع دستی ، پودر با استفاده از تفنگ حرارتی ذوب می شود که هوای گرم را دمیده است. معمولاً در دعوت نامه های عروسی ، سربرگ ، کارت ویزیت ، کارت تبریک ، بسته بندی هدیه ، بسته بندی و غیره استفاده می شود … گاهی اوقات در چاپ دیپلم به عنوان جایگزینی کم هزینه برای نقش برجسته حکاکی استفاده می شود.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر از نحوه چاپ ترموگرافی و همچنین آموزش به صورت سنتی و ماشینی با مدیریت سایت تماس بگیرید.

php echo do_shortcode('[wpforms id="2127"]');?>

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *